Wydział IV Karny
Przewodniczący Wydziału
SSR Małgorzata Nowak-Januchta
Zastępca Przewodniczącego Wydziału
SSR Tomasz Ładny
p. o. Kierownik sekretariatu
Agnieszka Marcinkiewicz
pok. 504, tel. (22) 50 91 620, fax (22) 50 91 622
Kierownik Sekcji Wykonawczej
SSR Radosław Myka
Kierownik sekretariatu Sekcji Wykonawczej
Grażyna Sulejewska
pok. 607, tel. (22) 50 91 700, fax (22) 50 91 587
Właściwość miejscowa:
Rozpoznaje sprawy z zakresu prawa karnego i karnego skarbowego oraz sprawy wykroczeniowe, w których nazwisko oskarżonych, obwinionych, podejrzanych lub nazwisko pierwszego z oskarżonych, obwinionych, podejrzanych rozpoczynają się na litery K - P, z wyłączeniem spraw przekazanych Wydziałowi III Karnemu.
Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi – Północ w Warszawie rozpoznaje sprawę w zasadzie wtedy, gdy przestępstwo lub wykroczenie zostało popełnione na terenie części miasta stołecznego Warszawy, w granicach dzielnic: Białołęka, Praga - Północ i Targówek.
Jeżeli miejsca popełnienia przestępstwa nie da się ustalić (albo czyn popełniono za granicą), Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi – Północ w Warszawie rozpoznaje sprawę, jeżeli na tym terenie:
- ujawniono przestępstwo lub wykroczenie;
- ujęto oskarżonego lub obwinionego,
- oskarżony lub obwiniony przed popełnieniem przestępstwa lub wykroczenia stale mieszkał lub czasowo przebywał.
Jeżeli ta sama osoba ma zarzut popełnienia kilku przestępstw lub wykroczeń, z których nie wszystkie zostały popełnione w wymienionych wyżej dzielnicach Warszawy, Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi – Północ w Warszawie rozpoznaje jej sprawę tylko wówczas, gdy na tym terenie najwcześniej zostały podjęte czynności przez Policję lub prokuraturę.
Właściwość rzeczowa:
Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi – Północ w Warszawie rozpoznaje sprawy o wszystkie przestępstwa i przestępstwa skarbowe, za wyjątkiem:
- zbrodni, tj. czynów zagrożonych karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności, karą 25 lat pozbawienia wolności oraz karą dożywotniego pozbawienia wolności (np. zabójstwo, fałszowanie papierów wartościowych, zamach stanu);
- pozostałych czynów, co do których ustawa stanowi, że rozpoznaje je Sąd Okręgowy (np. zabójstwo w afekcie, pobicie ze skutkiem śmiertelnym, działanie w zorganizowanej grupie przestępczej).
W takich sytuacjach sprawy rozpoznaje Sąd Okręgowy Warszawa – Praga w Warszawie.
Informację opublikował: Konrad Popiołek
Czas wytworzenia informacji: 22.10.2016
Dokument oglądany razy: 6 710