Wydział VIII Karny
Przewodniczący Wydziału
SSR Izabela Kościarz-Depta
Kierownik Sekretariatu Wydziału
Małgorzata Frydrych
pok. 304, tel. (22) 50 91 789, fax (22) 50 91 706
Kierownik Sekcji Wykonawczej
SSR Agnieszka Ławryńczuk
Kierownik Sekretariatu Sekcji Wykonawczej
Monika Osica-Pietruszewska
pok. 311, tel. (22) 50 91 600, fax (22) 50 91 600
Informacji, w sprawach pozostających we właściwości
Wydziału VIII Karnego,
udziela Biuro Obsługi Interesantów:
telefonicznie: (22) 50 91 158
email: boi@srpragapolnoc.pl
Właściwość miejscowa:
Rozpoznaje sprawy z zakresu prawa karnego i karnego skarbowego oraz sprawy wykroczeniowe, w których nazwisko oskarżonych, obwinionych, podejrzanych lub nazwisko pierwszego z oskarżonych, obwinionych, podejrzanych rozpoczynają się na litery R - Ż, z wyłączeniem spraw przekazanych Wydziałowi III Karnemu.
Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi – Północ w Warszawie rozpoznaje sprawę w zasadzie wtedy, gdy przestępstwo lub wykroczenie zostało popełnione na terenie części miasta stołecznego Warszawy, w granicach dzielnic: Białołęka, Praga - Północ i Targówek.
Jeżeli miejsca popełnienia przestępstwa nie da się ustalić (albo czyn popełniono za granicą), Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi – Północ w Warszawie rozpoznaje sprawę, jeżeli na tym terenie:
- ujawniono przestępstwo lub wykroczenie;
- ujęto oskarżonego lub obwinionego,
- oskarżony lub obwiniony przed popełnieniem przestępstwa lub wykroczenia stale mieszkał lub czasowo przebywał.
Jeżeli ta sama osoba ma zarzut popełnienia kilku przestępstw lub wykroczeń, z których nie wszystkie zostały popełnione w wymienionych wyżej dzielnicach Warszawy, Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi – Północ w Warszawie rozpoznaje jej sprawę tylko wówczas, gdy na tym terenie najwcześniej zostały podjęte czynności przez Policję lub prokuraturę.
Właściwość rzeczowa:
Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi – Północ w Warszawie rozpoznaje sprawy o wszystkie przestępstwa i przestępstwa skarbowe, za wyjątkiem:
- zbrodni, tj. czynów zagrożonych karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności, karą 25 lat pozbawienia wolności oraz karą dożywotniego pozbawienia wolności (np. zabójstwo, fałszowanie papierów wartościowych, zamach stanu);
- pozostałych czynów, co do których ustawa stanowi, że rozpoznaje je Sąd Okręgowy (np. zabójstwo w afekcie, pobicie ze skutkiem śmiertelnym, działanie w zorganizowanej grupie przestępczej).
W takich sytuacjach sprawy rozpoznaje Sąd Okręgowy Warszawa – Praga w Warszawie.
Informację opublikował: Konrad Popiołek
Czas wytworzenia informacji: 27.10.2016
Dokument oglądany razy: 5 709